به اشتراک بگذارید

گوشی های هوشمند به وسیله هایی پرکاربرد در زندگی روزمره انسان ها تبدیل شده اند.یکی از بخش های مهم گوشی های هوشمند امروزی دوربین آن هاست. کاربر دوربینی کوچک در جیبش دارد که به سادگی آن را فعال می کند و از تمام صحنه ها عکس و فیلم می گیرد. کمپانی ها در این زمینه رقابت نفس گیری با هم دارند و هر سال برای عقب نماندن از قافله با بهبود کیفیت و کارایی دوربین های موبایلی خود سعی می کنند کاربران را به خرید محصولات خود سوق دهند.

 مقایسه دوربین 6 گوشی پرچمدار بازار

 

Samsung Galaxy S7 edge

این گوشی به آخرین دستاوردهای سامسونگ در همه زمینه‌ها مجهز است. در دوربین نیز سامسونگ تغییرات عجیبی نسبت به نسل‌های قبلی ایجاد کرده است. سنسور دوربین، برخلاف نسل‌های قبلی، از نظر مگاپیکسلی کاهش نشان می‌دهد و از سنسور 12 مگاپیکسلی در دوربین استفاده شده است. اندازه دهانه دیافراگم این سنسور f/1.7 است و به ویژگی OIS نیز مجهز شده؛ درحالی‌که اندازه پیکسل‌ها نیز بزرگ‌تر شده و به 1.4µm رسیده است. تمام این اعداد به این نکته اشاره می‌کنند که در نور کم S7 edge باید گوشی قدرتمندی برای عکس گرفتن باشد. سامسونگ می‌گوید این دوربین به پیکسل‌های دوتایی مجهز است که سرعت فوکوس را تا سرعت فوکوس چشمان انسان بالا می‌برد.

 

LG G5

ال‌جی در V10 از دو دوربین جلو استفاده کرده بود. بعد از تجربه موفق V10، این فکر برای ال‌جی به وجود آمد که چرا از دو دوربین اصلی استفاده نکند. به همین دلیل در قاب پشتی G5 دو دوربین قرار گرفته تا تجربه‌ای متفاوت از عکاسی کاربر ایجاد شود. یکی از دوربین‌ها سنسور 16 و دیگری سنسور 8 مگاپیکسلی دارد. OIS امکانی است که در کنار اندازه دهانه دیافراگم f/1.8 برای دوربین 16 مگاپیکسلی و فوکوس لیزری در نور کم به کمک گوشی می‌آید.

 

Microsoft Lumia 950 XL

لومیا 950 ایکس ال پرچم‌داری است که مایکروسافت هر چه در چنته داشته در آن و به‌خصوص در بخش دوربین رو کرده است. شاید از لحاظ امکانات دوربین در حد و اندازه رقبا نباشد، اما در عملکرد و تهیه عکس‌های با کیفیت به‌خصوص در نور کم نه تنها چیزی از رقبایش کم ندارد، بلکه با فاصله از آن‌ها نیز برتر قرار می‌گیرد. دوربین 20 مگاپیکسلی این گوشی با لنز کارل زایس اندازه دهانه دیافراگم f/1.9 دارد و به OIS مجهز است. این امکانات در کنار تجهیز دوربین به ویژگی حذف موشن بلور (تاری) و فلاش سه‌تایی RGB باعث شده در نور کم 950 XL به یکی از بهترین گوشی ها برای عکاسی تبدیل شود.

 

Huawei Nexus 6P

نکسوس‌های گوگل هیچ زمان در زمینه دوربین به‌خوبی رقیبانشان نبوده‌اند، اما در نکسوس 6P این مشکل تا حدود زیادی به لطف هوآوی برطرف شده و به‌نوعی دوربین نکسوس 6P به حالتی تقریبی از تکامل رسیده است. سنسور 12.3 مگاپیکسلی این گوشی اندازه دهانه دیافراگم f/2.0 دارد. فوکوس لیزری در کنار فلاش دوتایی به همراه پیکسل‌های بزرگ که اندازه 1.55µm دارند به گرفتن عکس‌های باکیفیت به‌خصوص در نور کم به دوربین یاری می‌رسانند.

 

Huawei P9

هوآوی امسال برای بهبود بیشتر دوربین پرچم‌دار خود با کمپانی آلمانی لایکا برای بخش دوربین P9 همکاری کرد. هوآوی نیز مانند ال‌جی از دو لنز در قاب پشتی گوشی خودش استفاده کرده، با این تفاوت که برخلاف ال‌جی این دو لنز سنسور 12 مگاپیکسلی دارند و همزمان با هم فعال‌اند. یکی از این لنزها تک‌رنگ است و عکس‌های سیاه‌وسفید تولید می‌کند و لنز دیگر RGB است و عکس‌های رنگی تهیه می‌کند. با ادغادم رنگ‌های تهیه‌شده با لنز RGB و جزئیات تهیه‌شده با لنز تک‌رنگ عکس‌هایی باکیفیت و کاملا بدون نویز با این گوشی گرفته می‌شود.

 

Galaxy Note5

سنسوری 16 مگاپیکسلی به‌عنوان سنسور دوربین اصلی قرار گرفته است. اندازه دهانه دیافراگم این دوربین f/1.9 است و به ویژگی OIS نیز مجهز شده. به دلیل بزرگ بودن اندازه دهانه دیافراگم، نور مناسبی وارد لنز می‌شود. ورود نور مناسب به لنز در کنار ویژگی OIS باعث شده تا در نور کم دوربین این گوشی بتواند با دیگر گوشی‌های هوشمند رقابت کند.

نظرات:

loader
توسعه فناوری اطلاعات اینتک
اینتک در شبکه های اجتماعی
توسعه فناوری اطلاعات اینتک

Information Technology Development

Copyright © 2012 - 2020 INTECH